Przy tworzeniu strony internetowej określ jej cel

W dzisiejszych czasach komunikacji elektronicznej niemal każda firma potrzebuje swojej własnej strony internetowej. Określenie celu istnienia serwisu www to odpowiedź na pytanie: jakie korzyści chcemy uzyskać dzięki stworzeniu strony internetowej i jakich działań oczekujemy od internautów nas odwiedzających.

Zakładam, że planujemy stronę dla małej firmy. Jakie mogą być przykładowe cele istnienia firmowej witryny internetowej?

Strona www jako tablica informacyjna firmy.

Informacje potrzebne internautom, szczegółowa oferta, porady przed-zakupowe, szybki kontakt, mapa dojazdu itp. Jednym słowem wszystko, co potrzebne, aby internauta mógł szybko zorientować się, co proponujemy i gdzie nas może znaleźć.

Tworzenie dobrego wizerunku.

Estetyczna grafika, logo, kolorystyka dobrana do charakteru branży w jakiej firma działa, charakterystyczne elementy przyciągające uwagę.

Zwiększenie świadomości marki.

Cel bezpośrednio wynikający z poprzedniego. Chodzi o to, czy firma jest znana na rynku lokalnym i na ile. Mylne jest tu podejście typu: „Mam małą firmę więc żadnej marki nie muszę budować. Markę budują przede wszystkim duże, znane korporacje.”

Otóż odwiedzający naszą stronę podświadomie zwraca uwagę na charakterystyczne elementy strony www, zaczyna je coraz lepiej kojarzyć, zwłaszcza gdy później spotyka ulotkę firmy, bilbord z charakterystyczną grafiką i logo, reklamę w gazecie.

Przypomnę tu zasadę:

„90% sprzedaży dokonuje się  dopiero po piątym kontakcie z potencjalnym klientem.”

Chodzi tutaj o  „kontakt” w rodzaju: dana osoba wcześniej widziała gdzieś nasze logo, usłyszała nazwę firmy, spotkała po drodze nasz banner, bilbord czy inną formę reklamy. W świadomości ludzi pojawia się  „obraz” firmy. W momencie, gdy potencjalny klient jest gotowy do zakupu, poszukując danej usługi czy towaru, chętniej wybierze firmę,  którą „jak gdyby zna”.

Oczywiście rekomendacje znajomych mają tu kluczowe znaczenie. Ale nie lekceważmy ważności zwiększania świadomości naszej marki.

Istotnym elementem w zwiększaniu świadomości naszej marki może być integracja naszej strony internetowej z mediami społecznościowymi.

To przecież dzięki rekomendacji znajomych podejmuje się  około 40% decyzji zakupowych. Świadome działania przy wykorzystaniu Facebooka, Google+ czy Twittera mogą zwiększyć zainteresowanie naszą działalnością i wpłynąć na zwiększenie sprzedaży.

Obsługa posprzedażowa.

Dane o tym, co klient ma zrobić w razie, gdyby musiał zgłosić reklamację. W większych firmach powinien istnieć system przepływu informacji pomiędzy klientami a działem reklamacji dla sprawnego załatwiania spraw.

Funkcja odciążenia pracowników obsługujących klientów.

Często klienci zadają te same pytania, trzeba poświęcać czas, aby na nie odpowiadać. W celu oszczędności czasu i pracowników i klientów lepiej zebrać najczęściej zadawane pytania w formie strony tzw. FAQ (z angielskiego: Frequently Asked Questions). Odpowiedzi tu zgromadzone z pewnością będą często czytane przez zainteresowanych.

Aktualna promocja konkretnego produktu.

Uwidoczniony na stronie głównej z odnośnikiem do podstrony ze szczegółowymi informacjami i ofertą.

Nowości, zapowiedzi. Aktualności. To też dział często odwiedzany przez internautów, zwłaszcza tych, którzy już przymierzają się  do zakupu.

Sprzedaż produktów przez internet – sklep internetowy.

Strona może – a jeśli tylko to możliwe – powinna być naszym dodatkowym kanałem sprzedażowym. Taki serwis zawiera bazę produktów dobrze opisanych, formularz zamówienia, koszyk zakupów, system płatności online i podobne. Można przeróżne rzeczy sprzedawać przez internet i warto rozważyć, czy w naszej działalności też można by dodatkowo sprzedawać w sieci.

Budowa listy adresowej.

Lista służy do nawiązania bliższego kontaktu z potencjalnymi klientami czy też podtrzymanie kontaktu z obecnymi klientami. Stosujemy do tego formularz zapisu na listę umieszczony w widocznym miejscu na stronie internetowej zintegrowany z tak zwanym wielokrotnym autoresponderem.

Zwiększenie sprzedaży.

Ankiety przeprowadzane wśród polskich przedsiębiorców wykazały, że 40% kontrahentów pozyskują przez internet. To pokazuje ważność tworzenia strony internetowej dopracowanej pod kątem dobrze i rzetelnie przedstawionej oferty, oraz naszych rekomendacji i doświadczenia.

Z doświadczenia wiemy, że większość naszych Zleceniodawców po precyzyjnym określeniu celu stworzenia strony internetowej dużo szerzej dostrzega ogromny potencjał drzemiący w dobrze stworzonej stronie internetowej i jest w stanie lepiej wykorzystać ten kanał komunikacji do zwiększenia swojej sprzedaży.