Zaprojektuj logo firmowe zanim utworzysz stronę internetową

Właściwie zanim wymyślisz nazwę firmy, sprawdź, czy jest dostępna odpowiednia domena, a jeśli tak, pomyśl wtedy o zaprojektowaniu logo. Tworzenie strony internetowej następuje w dalszej kolejności, jako krok trzeci. Dobrze zaprojektowane logo jest łatwo rozpoznawalne, zostawia niezapomniany ślad w naszej świadomości.

Jakie są cechy dobrego logo

  • Prostota
  • Rozpoznawalność
  • Minimalna ilość kolorów, maksymalnie do trzech.
  • Dobry wygląd i czytelność w opcji czarno-białej
  • Krój pisma (typografia) dostosowana do branży.
  • Minimalizm
  • Grafika wektorowa a nie rastrowa.

Prostota – przedstawienie znaku firmy w wyjątkowy sposób ale bez przesady, bez przeładowania elementami graficznymi, kolorami i czcionkami. Dobre logo mamy wtedy, gdy już nic z  niego nie można ująć. Z genialną prostotą mamy do czynienia na przykład w logo firmy Nike czy Apple.

nike

Logo Nike – genialne w prostocie

 

apple logo zmieniało się w czasie

Tak zmieniało się logo Apple

Rozpoznawalność – logo na tyle jest charakterystyczne i niepowtarzalne, że trudno je będzie pomylić z inną firmą. Na rozpoznawalność oczywiście firma musi zapracować. W dzisiejszych czasach wymaga to sporego wysiłku, kompletnie zaplanowanej strategii marketingowej oraz nakładów finansowych.

Gdy zlecasz stworzenie logo

Zlecając tworzenie logo dla swojej firmy, zwróć uwagę aby przedstawione Ci projekty spełniały poniższe warunki:

Minimalna ilość kolorów, maksymalnie do trzech. Dobry wygląd i czytelność w opcji czarno-białej/szarościach oraz przy odwróceniu kolorów a także jako mały znak i w powiększeniu.

Krój pisma (typografia) dostosowana do branży. Font w stylu pisma ręcznego dobrze sprawdzi się  w przypadku kawiarni, kwiaciarni czy studio fryzjerskiego. Natomiast dla banku, pośrednictwa ubezpieczeniowego czy ośrodka zdrowia zdecydowanie lepsze będą czcionki proste, ascetyczne, minimalistyczne. Nie używamy więcej niż dwu krojów czcionek. Podobnie zresztą jak i przy tworzeniu strony internetowej. Nadmiar wprowadza bałagan i rozprasza uwagę.

Minimalizm – wcześniej mówiłam o prostocie, która jest równocześnie genialna. To oczywiście trudne zadanie dla grafika i wymaga wbrew pozorom wielkiego nakładu czasu. Najpiękniejsze projekty są równocześnie pełne prostoty i harmonii wyglądu.

Grafika wektorowa a nie rastrowa. Obraz wektorowy, tak zwany ‘w krzywych’ może być powiększony  do dowolnej wielkości i nie straci na jakości. Może być użyty praktycznie w dowolnym medium. Obraz rastrowy (typu jpg, bitmapa, tif i podobne) będzie bezużyteczny, gdy zechcesz go wygrawerować, wyciąć w folii czy powiększyć.

Ważne, że kłopoty związane z niewłaściwym formatem znaku pojawią się później, gdy zaczniesz drukować duże formaty lub zaczniesz haftować logo na firmowych ubraniach. Wtedy przerobienie znaku do właściwego formatu może być bardzo kłopotliwe a czasem wręcz niemożliwe.

Na podsumowanie jeszcze kilka praktycznych sugestii: Nie myśl, że projektant narysuje kilka prostych brył, kółko czy kreskę i logo gotowe będzie w pół godziny. Jest to praca dla bardzo doświadczonych projektantów i grafików a nie dla nowicjuszy. Proces rozłożony w czasie, zaczynający się  od pracy na papierze z ołówkiem w ręku, po wizualizacje i praca nad kształtem.

Celem jest osiągnięciem interesującego efektu i sprytnego rozwiązania graficznego. W końcu logo tworzy sporą część niezapomnianego wrażenia. Słyszałam opinie niektórych klientów na temat rzeczywiście dobrego i dopracowanego pomysłu:

„cóż to takiego narysować szlaczek i literki – za co ja mam tu płacić tysiąc pięćset złotych”.

Jeśli uważasz, że tworzenie logo to zabawa na pół godziny, nie zatrudniaj grafika do projektowania logo. Sam poeksperymentuj i stwórz sobie znak firmowy. Może rzeczywiście nie potrzebujesz profesjonalnego logo a wystarczy znaczek w stylu nazwa firmy umieszczona w prostokącie czy kółku.

Ważne: jeśli konsultujesz wygląd logo ze znajomymi czy rodziną, bierz pod uwagę wyłącznie podpowiedzi ludzi mających dobre wyczucie estetyki. Niestety najczęściej opinie najbliższego otoczenia i osób nie znających tego, co reprezentuje Twój biznes zaszkodzą w podejmowaniu decyzji odnośnie wyglądu Twojego znaku firmowego.

Cały czas pamiętamy o tym, że logo ma być proste i nadające się  na znak rozpoznawalny. Unikamy dodawania szlaczków, ogonków i ozdobników, dążymy do tego, aby elementów składowych logo było jak najmniej.

Przejrzystość i czytelność – to zaprocentuje później, gdy zaczniesz używać swój znak na nowo utworzonej stronie internetowej, materiałach drukowanych, na bilbordach i innych mediach.